Jitka Zelenková
Já tě mám ráda

S Jitkou Zelenkovou o novém albu Moje Vánoce

V čem je vaše nová deska jiná, než běžná vánoční alba, která se vždy v listopadu a prosinci objeví na pultech?
Tím, že na ní nejsou běžné vánoční koledy, ty jsem nechtěla. Nejsou tam ani dětské sbory. A nejsou tam takové ty věci, které jsou už stokrát ohrané. Vybrala jsem záležitosti, které mám ráda, slavné světové skladby, a natočili jsme je „trochu jinak“. Není to smutná deska, je to deska pohodová. Se svými kolegy – basistou Františkem Rabou a pianistou Lvem Rybalkinem – jsme vymysleli speciální aranže, jiné, než se vyskytují na běžných vánočních deskách. Na albu mě doprovází i symfonický orchestr – ve skladbách Z výšky nebes a v baladě od Leonarda Cohena. Tyhle dvě písně nejsou typicky vánoční, ale desku se svojí náladou hodí.

Na desce je i duet s Karlem Černochem …
Ano, krásný swingový duet. Jsem ráda, že na albu Karla mám, naše hlasy jdou krásně dohromady.

Jak se točí vánoční deska v létě?
Výborně. Ze studia v Rokycanech jsem jezdila spát na chatu ve Skryjích u Berounky, projížděla jsem v noci Křivoklátskými lesy, potkávala jsem srnky, divočáky a lišky. Jezdila jsem pomalu nocí temnou, nade mnou svítily hvězdy a zpívala jsem si vánoční písničky. Já se na natáčení vždycky odříznu od Prahy, od světa, a soustředím se na práci.

Máte ráda proces natáčení? Zbožňuji ho! Když končí, mívám slzy na krajíčku. Při té práci něco vzniká; jakmile je konec, smícháno a připraveno k vydání, už ty věci neposlouchám. Výjimku udělám jenom tehdy, když si potřebuji z pracovních důvodů něco oživit, třeba si připomenout text. Jinak se ale jede dál.

Chystáte se na šňůru, která se přiléhavě jmenuje Splněná přání.
Já moc ráda plním přání. Musím říct, že často chci splnit víc, než jsem schopna. Každý rok si dávám předsevzetí: neslibovat tolik. Jenže já to mám v povaze, no, jsem blíženec. Slíbím, pak si říkám proč, a je mi blbý věc nesplnit. Vymlouvat se – to je strašná věc. Musím své sliby redukovat a plnit to, co zmůžu. U té šňůry je to ale něco jiného, když jdou lidé na můj koncert, chtějí slyšet moje starší písničky, vánoční věci i něco ze swingu, a to se jim snažím splnit. To jim splnit můžu!

Plní se přání vám?
Občas ano.

Rozhovor s Tomášem Pilátem pro Supraphon news č.12/2007

© 2007-2018 Jitka Zelenková, all rights reserved